Tegnap reggel már nem szólalhatott meg a közrádióban Tölgyessy Péter. Este viszont előadott egy konferencián. Így aztán nem a Kossuthra hangoltunk, hanem felballagtunk a Várba.
Nagy József2010. december 21. 12:56 Figyelőnet
„Szinte orwelli világ épül. Ott van például a nyugdíjpénztárak államosításáról szóló törvény, ami azzal kezdődik, hogy a szabadságot teremti meg. Elképesztő. Nem is tudok rá mit mondani. Vagy ott van a sajtótörvény, ami úgy indít, hogy Magyarországon van sajtószabadság. Aztán mellétesz egy 173 oldalas törvényt, ami nyugaton ismeretlen szankciókat bevezetve lényegében fölszámolja a sajtó szabadságát. Félek, hogy más jogágaknál is ugyanez következik majd be.”
A föntieket Tölgyessy Péter mondta tegnap este a Magyar Politikatudományi Társaság honi alkotmányozásról tartott konferenciáján.
Az elemző szerint a mostani kurzus nem jogot, hanem igazságot akar szolgáltatni, és ennek érdekében esetről esetre változtatja a törvényeit. „Gyönyörűen látszik ez a különadók szinte vállalatokra lebontott rendszerében. Az elmúlt húsz év igazságtalanságként, a jogállam totális kudarcaként jelent meg az emberek számára. A magyar nép a jelenlegi állapotában valami ilyesmit szeretne: legyen végre igazság! Jogászként viszont azt mondom, hogy ez a felfogás nem az igazságot növeli, hanem a jogalkotó önkényét erősíti. A valóságos törvénykezés ebben a rendszerben nem az alkotmány, hanem a többi törvény szintjén létezik, amelyek teljesen feloldódnak a jog eszközszerű használatában.”
Tölgyessy szavai akár a Kossuthon, a szokásos hétfő reggeli elemzésben is elhangozhattak volna. De nem hangzottak el, ugyanis Tölgyessy szerződését múlt pénteken megszüntette az MR1 főszerkesztője. Ha megszüntette, hát megszüntette, ilyenekért és még ilyenebbekért nevezték ki őt az adó élére. De azért csak álljunk meg egy stíluskritikára.
Agysejt
Hogy van az elképzelve, hogy egy Gazsó L. Ferenc rúg ki egy Tölgyessy Pétert? De tényleg. Itt most nem a Magyar Hírlap és az Echo tévé legabszurdabb időszakát végigasszisztáló GLF lett részünkről lebutázva, na de azt azért ellenfényben is látni, hogy Tölgyessynek több agysejtje van, mint az MR1 komplett vezetésének.
Három évet élt műsora, úgy százhúsz adás ment le, állítólag átlag másfél millió hallgatóhoz értek el a gondolatok. Szentenciái már Gyurcsányt is idegesítették kormányfő korában; úgy tudni, leszólt az akkori rádióelnök Such Györgynek, hogy „balanszírozza ki” Tölgyessyt, ültessen mellé egy ballib elemzőt a DEMOS-ból. Such nemet mondott. Mire érkezett az az ötlet, hogy hétfőn ossza az észt Tölgyessy, kedden meg az a valaki más. Such ebből a hurokból úgy húzta ki a fejét, hogy akkor szerdán jöhetne egy MDF-es, csütörtökön egy igazi fideszes, és így tovább.
A lényeg: szólózhatott tovább Tölgyessy. Mostanáig.
Tudni, hogy amikor Gazsó a minap berendelte őt, a gyurcsányi ideát kopírozva felkínálta neki: elemezzen párban a konzervatívnak tartott (legalább őt ne bántsuk most) Lánczi Andrással. Tölgyessy természetesen nem ment bele az „alkuba”, és csupán annyit kért, hadd köszönjön el hallgatóitól. Nem engedték meg neki, ám miután belengette, hogy telenyilatkozza a sajtót, arra lehetőséget kapott, hogy rövid levelet írjon, melyet (a ma felfüggesztett) Mong Attila műsorvezető olvasott fel.
Doktor Kotász
Hogy Gazsó saját szellemi terméke volt kitessékelni az elemzőt a közmédiából, vagy fölsőbb erők ítéletét hajtotta végre, csak sejteni. Az viszont bizonyos, hogy Tölgyessy újságcikket évek óta nem ír. Úgy tartja, nincs hová, manapság minden médium valamelyik párt territóriuma – ha balos lapban elemezne, lekomcsiznák, ha jobbosban, narancsbélyeget tockolnának a tarkójára. A szerződésbontás óta több médiumtól keresték, hogy folytassa náluk a műsorát. A válasz: amit ő mond, annak a közszolgálatnál a helye.
A Gazsó-afférról nem nyilatkozik, a konferencián nem látszott különösebben megviseltnek. Végül is seprűzték már ki őt az SZDSZ frakcióvezetői irodájából, tolták ki a pártból, melynek egyik alapítója, nyolc fideszes év után pedig Orbán mutatott neki ajtót.
De térjünk vissza a konferenciára.
Afrika
„A tizenegy oldalas alkotmánytervezetből másfél oldal a szimbólumokkal foglalkozik. Számomra megrázó, hogy a magyar alkotmányba bekerül, hogy március tizenötödike miért ünnep, bekerül, hogy augusztus huszadikát miért szeretnénk, és még az is bekerülne, hogy ki a Himnusz szerzője, a zenéjét ki szerezte, és a verset ki írta. Szerintem Afrikában van ilyen.
Ehhez képest az Alkotmánybíróságról hat és fél sor van” – így Tölgyessy.
Aki attól tart, hogy a kétharmados többség készítette alaptörvény nem összeköt majd, hanem szétválaszt. „A régi alkotmányunkat nem szerette senki, de azért elfogadta az ország. Most viszont a jelenlegi többség támogatni fog egy szöveget, míg a többiek azt fogják rá mondani, hogy ez a bűn alkotmánya… Egy neves alkotmányjogász, Halmai Gábor állítja, hogy a mostani rezsimnek három hónap elég volt ahhoz, amihez Rákosinak három év kellett. Nem értek egyet tartalmilag, de látni, afelé rohanunk, hogy az ellenzéki pártok így gondolkodjanak az egészről: ez a te alkotmányod, takarodj; csináljatok csak magatoknak negyedik köztársaságot, de ez nem a mi köztársaságunk, mi majd ötödiket csinálunk… Újabb és újabb követelések lesznek újabb és újabb köztársaságokra, újabb és újabb forradalmakra. Ha már egy forradalom lehetett a szavazófülkékben, akkor az ellenzék követelése az lesz, hogy eztán mindig forradalmak legyenek a szavazófülkékben. Ha lehet, ott, ha nem lehet, akkor másutt.”
Trendforduló?
Az elemző szerint két tényezőn múlik Orbán sikere. „Az egyik, hogy eredményes lesz-e a gazdaság, a másik hogy a hatalom mennyire avatkozik bele az emberek privát szférájába.” Ha nem pörög fel a gazdaság vagy a politika nem áll meg a lakások küszöbénél, akkor „igen hamar nagyon nagy trendforduló következhet” a kormánypárt népszerűségében. „Mosolyoghat a Fidesz a kétharmad birtokában, de ha valaki megkérdezett volna engem négy éve, hogy az MSZP juthat-e tizenkilenc százalékra a negyvenháromról, azt mondom, ne vicceljen. Hihetetlen törékeny ez a kétharmad. Hamar lehet belőle, mondjuk, huszonöt százalék.”
Tölgyessy a konferenciából neki szánt húsz perc helyett negyvenötöt beszélt, este fél hétre ért mondandója végére. Pár órával később az Országgyűlés erős kétharmaddal megszavazta az új médiatörvényt.
Kommentár: Hát most már Tölgyessy nem a Kossuthon osztja az észt. A függetlenségnek - ami mindig látszat - annyi meg egy bambi. Aki fizet, az rendeli a zenét. Ez ilyen pofonegyszerű.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése