Lekérdezzük, avagy sem az APEH Ingatlanadó-kalkulátort?
Palimadár ingatlanadó-szagértő elmélkedése egy kérdés körül, mely tízezrekben bújkál napjainkban.
A Palimadár Lelki Tanácsadó Szolgálatunk sem fog egyértelmű igennel, avagy nemmel válaszolni erre a kérdésre. Mi – palimadarak - is tanulunk a politikából és a politikától, amely ugye az érdekek harca illetve az érdekek összehangolásának művészete.
Mi van akkor, ha lekérdezzük?
A Rendszer először is bekéri adószámunkat. Ezzel máris azonosítva vagyunk és felhívtuk magunkra a figyelmet, hogy mi bizony érdeklődőek vagyunk. (Mit gondolhat ilyenkor a Rendszer? Hát … na ez egy érintett vagy egy hülye érdeklődő?). Elvileg megtehetjük azt is, hogy elcsaklizzuk valakinek az adószámát, akiről tudjuk hogy hol lakik, például egy szomszédét, mintha nem is én kérdeznék, hanem a kamasz barátom a szexológust. Kérdés az ugye ilyenkor ez a valami - a kérdésnek látszó kérdezés - jogilag minek minősül? A „segítségadó” Nagy Testvér megtévesztésének? Aki ugye hat évig is gyűjtheti és számon tarthatja ezt a „megtévesztést”. ( Kérdés most is mit gondolhat a Rendszer, a Nagy Testvér? Nicsak-nicsak. Itt egy kis kis csaló? Lássuk, tud e nagyobbat is? )
Ha félretettük félelmeinket, mert nekünk ugye nincs vaj a fülünk mögött, mert úgy érezzük mi az érintettek körébe tartozunk, és be kívánjuk fizetni az ingatlanadót, majd bátran őszinte kék szemekkel lekérdezünk, mire megyünk?
Meggyőződhetünk arról, mit „gondol” a Rendszer, a Nagy Testvér. Először is megállapíthatja: Bizony-bizony kiskatonám te ingatlanod adóköteles. Hm … hm …Mi a Rendszer is tudjuk, hogy például Budapesten a kerületi átlagár megjelölése a Vagyonadó Törvényben – a mellékletben - úgy alkalmatlan az adóalap megállapítására, ahogy van. Minket se kérdeztek kiskatonám. Nem is kommunikáljuk mi azt, hogy az úgy van, hanem csak azt, hogy ez a szűrő, ki álljon jobbra és ki balra. (Ki balra áll fizethet!)
Éppen ezért volt oly bátyánk a Kormány, hogy Október végén utasította a Rendszert, minket Nagy Testvéredet kiskatonám, hogy sebesen készítsünk már egy becslő kalkulátort is, mert minek is őrizgetjük mi itt az ingatlan adás-vételekről az adatokat, ha nem adóztatás céljából. Az APEH –kalkulátor, a Nagy testvér tehát segít. Nem értékel palimadárkám – mert arra nincs joga – hanem segít. Oly annyira, hogy meg se büntet, ha az ő értékbecslése alapján vallasz. ( Persze partizánéktól még tudhatjuk hogy bevallani is csak azt érdemes, amit úgyis tudnak.) Az persze más kérdés ha a Nagy Testvér kedve úgy hozza és vagyonosodást vizsgál nálad kiskatonám a helyszínen és ott úgy találja, hogy te nem voltál elég figyelmes, avagy az ő segítő kalkulátora elég érzékeny, nem bírságol ugyan meg, ám jól megállapítja a helyszíni szemle kapcsán általa készített ingatlanvagyon-értékelés alapján az adót és a különbözetet azt bizony pengetni kell. Mint katonatiszt.
Összegezve a Rendszertől - Nagy Testvérünktől - van egy jó kis e-mail a kezünkben, ha lekérdeztünk és az alapján lelkesen bevallhatunk, majd pengetünk mint katonatiszt.
Mi van akkor, ha nem kérdezzük le?
Katonaviselteknek - ugye palimadárkám - rögtön az öreg csókaság jut eszébe. Csak arra válaszoljon, amit kérdeztem! Szól az ige. Tegyük fel, hogy - akármilyen okból - nem vesszük igénybe ezt APEH kalkulátort. (Bár már lelki füleinkben ott cseng, miért is nem vetted igénybe kiskatonám itt a valóvilágban a Nagy Testvér segítségét? Nem vagy internetes? )
Ebben az esetben mit tehetünk?
Megtehetjük azt, hogy lekérdezzük az Interneten fellelhető Ingatlanadó-kalkulátorokat. Ezek a Vagyonadó Törvény alapján dolgoznak és részben ugyanazt teszik, mint a Rendszer, azaz a Nagy Testvér segítő kalkulátora az ő e-mailjával.
Megtehetjük továbbá Budapesten azt, hogy az ingatlanunk irányárát belőjük – mit is gondol maga a piac - az Irányár-kalkulátorokkal az Interneten. Ezek sem kérdik ki fia borja vagy:
Ekkor már tudhatjuk is, mi is a pálya. Meleg-e a pite, avagy sem? Kilőhet-e minket a Nagy Testvér mert ugye a Vagyonadó Törvény melléklete alapján horogra akadt az ingatlanunk, halmazatilag meg még a piac is azt mondja, hogy az átlagos négyzetméterár a körzetünkben (irányítószámra) eléri az érintettségi küszöböt, azt a fránya harminc millát.
Ilyenkor elrévedhetünk. Elképzeljük a bíztató jövőt, mikor egy szép napon – nem hajnalban fekete Volgából – megjelennek nálunk a Nagy Testvér vidám alkalmazottjai - akik csak a javunkat (vagy javainkat?) akarják és a mi vagyonosodásunk után élénken érdeklődnek, különös tekintettel a pecóra, pecókra és a géperejűekre. A többi már idegrendszer és túlélési stratégia dolga. Ugye?
Már az anyaméhben a magzatokkal folytatott kísérletek során is kiderült, hogy szignifikánsan két ellentétes stratégiával születhetünk. A kísérlet szerint egy tűt szúrnak az anyaméhbe és azt vizsgálják, no erre mit lépsz kiskatonám, mint magzat. Na és mit figyeltek meg? A magzatok egy része a tűtől a legtávolabbi pontba húzódik méghozzá úgy, hogy ő mintha ott se lenne. És dermedten vár. Mi is lesz itt? A magzatok másik része hatalmas aktivitásba kezd, mozog keze lába és aktivitásával próbálja elmúlasztani a behatolást. (Nem tudhatják szegények, hogy a tű behatolása és eltűnése nem az ő magatartásuktól függ.)
Kedves Olvasó! Te Jómadár! Teszteld magad:
Jobbra állsz. Az anyaméh legtávolabbi zugába navigálod magad és vársz. Jön a FIDESZ és egy múló rossz emlékké teszi ezt az egészet, kihúzza azt a kísérleti tűt?
Balra állsz. Lekérdezel, bevallasz – azt is hogy te meg anyád írtátok a Toldyt - mert a Nagy Testvérnek és a Rendszernek mindig igaza van.
Magad lábára állsz. Megkalkulálod megéri-e szakértőt fogadni annak érdekében, hogy be is vallj – azaz ne kapj bírságot és büntit - ám olyan hülyén se maradj, hogy többet fizetsz azért, amiért kevesebbet is lehet, avagy esetleg seggbe rúgjanak?
Jelen sorok szerzője a rejtői világból motiváció kutatónak képzeli magát így máris borítékolja, hogy a természetednek megfelelően fogsz dönteni.