2010. szeptember 30., csütörtök

Megélhetési egyházak?

Úgy látszik a versenyszellem az egyházak  - pontosabban vallási, avagy hívő közösség - között. is felütötte a fejét. (Más ugye az egyház és más a vallási közösség fogalma. Egyház alatt a történelmi egyházakat értjük, ezen belül is alapvetően kereszténységet.) Vagy legalább is bekerült a téma a médiába. Megjelent a megélhetési egyház fogalma. (Különös nálunk ez a "megélhetési" jelző. Pejoratív ízű. Holott a megélhetésnél fontosabb emberi érték összesen csak egy van, az önfeláldozó - anyai - szeretet van. Vajon ki és minek a nevében degradálja a megélhetési törekvéseket a médiában. Mint ismeretes a megélhetési politikusok és a megélhetési bűnözés fogalma jelent meg az elmúlt húsz évben. Most felsorakoztatta a média a megélhetési egyházakat is. ) 

A világ több országában napjainkban vallásszabadság van, melyet gyakran az adott ország – például Magyarország – alkotmánya is emberi jogként rögzít, vagyis a jog nem engedi meg, hogy egyént vagy csoportokat hitük alapján hátrányos megkülönböztetésben részesítsenek. (Ide tartozik az is, hogy aki nem hívő, azt sem érheti hátrány.) Ezzel együtt jár az, hogy a legtöbb fejlett országban az állam és a vallásszerepe elkülönül egymástól (szekularizált állam), azaz a vallás nem vesz részt az országok politikai és gazdasági irányításában, és az állam nem szól bele a vallási felekezetek belügyeibe.
Magyarországon több mint száz törvényesen bejegyzett egyház és felekezet van.

Továbbiak

Megjegyzés: Láthatóan a vallási közösségekben is folyamatosan jelen van a kizárólagosságra törekvés. Talán nem is létezik olyan vallás, amely nem az egyetlen és igaz jelzővel illetné magát.  Márpedig ez önmagában is ellentmondás ugye? Tapasztalati tény hogy vallási közösségek sokasága volt és van jelen az emberi társadalmakban és szinte mindegyik az egyetlennnek és igaznak hirdeti magát. Ecce homo. Létezik ezzel együtt valláskritika is, amely veszi a bátorságot az "egyetlen és igaz tanok" górcső alá helyezésére, összehasonlítására és motivációkutatására. :) Izgalmas kérdés ugyanis, hogy egy-egy vallást ki, mikor és miért alapított, valamint a vallásalapítót kik, mikor és miért követték, követik? Különös, ahogy most belegondolok, céget, egyesületet többet is alapítottam. És vallást? Hm ...egy formás, helyes kis megélhetési ... Végül is ez is egy eszköz az adóztatásra ... talán ezért is került most a figyelem előterébe a téma? Hogy netán kivonják az egy százalékokat egyesek?

A 4,5 millió SZJA-bevallónak[7] 19,87%-a (894 166 fő) rendelkezett 185 egyház vagy vallási közösség javára.

Nincsenek megjegyzések: