2009. december 29., kedd

Egy újabb hungaricum?

APEH Ingatlanadó-kalkulátor csak januártól


Azért ez az APEH Ingatlanadó-kalkulátor pestiesen szólva nem semmi. Biztosítok egy szolgáltatást, melyre semmi jogi garanciát nem adok, ám megígérem, ha rossznak bizonyul nem büntetem meg az azt igénylő és regisztrált delikvenst. Vannak olyanok, akik szerint ez egy olyan hatalmas vívmány, hogy nevezni kéne a világörökség részévé, de legkevesebb az lenne, ha a hungaricumok sorába emelnék.
Az APEH úgy tűnik 2010. január 1-jén teszi mindenki számára elérhetővé a „hivatalos” ingatlanadó-kalkulátort a honlapján. Az adóhatóság november15-re, majd ezt követően egy hónappal későbbre tervezte a számítógépes rendszer elindítását, de híradások szerint a program tesztelése elhúzódott. Ennek kapcsán érdemes egy pillantást vetni az Internetes elérés lehetőségére is. A itt látható diagramm szerint ma Magyarországon a lakosság – azaz a tulajdonosok - felének adott a lehetőség az APEH szolgáltatás igénybevételére.
Ingyenes lesz a lekérdezés
A kalkulátor használata során a lekérdezés ingyenes lesz, és mintegy 5 percet vesz majd igénybe szólnak a híradások.  Egy űrlapot kell kitölteni. „A kitöltése során meg kell adniuk az ingatlannal kapcsolatos főbb adatokat: címet, alapterületet, az épület korát, a felújításának idejét, a közművesítés szintjét és a lakás komfortfokozatát, a lakószobák tájolását és fekvését, valamint az ingatlan fajtáját, illetve megközelíthetőségét” - számolt be korábban Szollár Domokos kormányszóvivő. Az érdeklődők automatikusan e-mailben kapják meg a végeredményt, azaz az ingatlan becsült forgalmi értékét.

Érdekesség?
Ha az adózó az adóhatóság által becsült adatot tünteti fel a bevallásában, akkor az APEH az ellenőrzés során akkor sem bírságolja meg, ha később, az ellenőrzés során esetleg magasabb értéket állapítana meg. Az többek szerint érdekes az, ha az APEH kalkulátor téved, akkor nincs bírság, ha a tulajdonos, akkor van. Bár ne legyünk telhetetlenek! Hatalmas demokratikus vívmány, hogy az APEH kvázi elismeri, hogy ő sem tévedhetetlen és a piaci forgalmi érték megállapításához szakemberek helyszíni szemléjére van szükség. Természetesen az is megér majd még egy misét, ha az ilyen helyszíni ellenőrzések törvényessége kerül a fókuszba, hogy a helyszíni ellenőrzést végző APEH munkatársak rendelkeznek-e a vonatkozó Lakástörvény szerinti szakmai képesítéssel.
Jövőre kell először bevallani
Az Országgyűlés tavaszi ülésszakán döntött a nagy értékű vagyontárgyak után fizetendő adóról szóló törvényről, a vagyonadó bevezetéséről, amely szerint 2010-től egyes lakóingatlanok, a vízi és légi járművek, valamint a nagy teljesítményű személygépkocsik után adót kell fizetni.
A vagyonadót először 2010-ben kell bevallani a 2010. január 1-jén érvényes tulajdonlást alapul véve, befizetni pedig két egyenlő részletben kell, először az szja-val egyidejűleg a bevallás benyújtásával, majd szeptember 30-ig.
A jogszabály szerint minden lakóingatlan adóköteles, ám mentesség illeti meg a tulajdonost, ha a lakás forgalmi értéke 30 millió forint alatt van, és életvitelszerűen benne lakik. Szintén mentesül a második lakóingatlan, ha a forgalmi érték 15 millió forint alatt van; a harmadik - és e feletti számú - ingatlan esetében azonban a 15 millió forint forgalmi értéket meg nem haladó lakás után is adózni kell.
Fogadtatás
Az APEH Ingatlanadó kalkulátora várható piaci megjelenése nem jár közönségsikerrel. Egyfelől a már jelzett Internet penetráció hazai szintje jelzi, hogy a választott megoldás messze nem nevezhető teljes értékűnek. Az APEH „segítség” nem jut el a tulajdonosok teljes köréhez. Részmegoldásnak is nevezhetnénk, ha „megoldás” lenne. Arról viszont szó nincs hogy megoldásnak nevezhessük, ugyanis mind az ingatlanszakmában, mind az érintettek körében masszív az ellenállás.  A lakóingatlanok forgalmi értéke ilyen módon történő „megállapításának” az ingatlanvagyon-értékelők és szakmai szervezetei masszívan ellenállnak, szakmai érvek sorára hivatkozva, ami – mondhatnók szokásosan - jól érzékelhetően nem érdekli a pénzügyi kormányzatot.
A lakosságban, azaz a tulajdonosokban sem teng túl a bizalom arra nézve, hogy az APEH Ingatlanadó kalkulátorba bepróbálkozásuk regisztrációt nyer. Ilyenkor a negyvenes ötvenes éveiken túl lévők újra érezhetik azt a kissé hányásra ingerlő gyomorszorító érzést, amit anno a szocializmusnak nevezett, ám lényegében tervutasításosnak nevezhető szovjet félgyarmati sor idején érezhettek a határátlépések idején, még akkor is ha éppen nem is volt félnivalójuk. Márpedig ma kis hazánkban kinek nincs félni és félteni valója?
Buktafa?
Láthatóan és jól érzékelhetően nincs szüksége a pénzügyi kormányzatnak a civil szervezetek szakmai  véleményére sem – igényeljék azt a protokollt betartva mint a MAISZ, avagy tréfásan ahogy a MIÉSZ - nemhogy a piaci tapasztalatokra és civil szakmai kontrollra, ahogy a KIVOSZ. Rosszmájúak szerint előre borítékolható az APEH Ingatlanadó kalkulátor bukása, éppen a fent jelzett szakmaiatlanság és idegenkedés okán, ahogy az az úgynevezett Luxusadónál is.

Nincsenek megjegyzések: